Něco o mně

 

Jsem Naděžda Hošťálková a mojí vášní je zpěv ve vícehlase.  
 
V roce 2017 jsem pod názvem VÍCEHLAS začala v Plzni a okolí pořádat hlasové dílny - zpěvokruhy, otevřené pro širokou veřejnost. Velmi populární VÍCEHLAS upadl do hibernace v době zákazů srocování občanů víme kvůli čemu. V získaném čase jsem se - jako mnozí jiní - začala věnovat víc sama sobě a mimo jiné i sólovému zpěvu. Výsledkem je, že od podzimu 2021 nabízím kromě lektorování pěveckých workshopů také soukromé hodiny zpěvu a muzikoterapie a pěvecká vystoupení na oslavách, obřadech, vernisážích atp. s triem Balancê ve složení Zdeněk Martínek (kytara, zpěv), Václav Kašpar (baskytara, zpěv) a Naděžda Hošťálková (zpěv). Repertoár zahrnuje sefardské písně, bossa novy a převzaté české a zahraniční folkové skladby.
 

Pár slov o projektu VÍCEHLAS:

VÍCEHLAS není pěvecký sbor, ale OTEVŘENÁ SKUPINA pro zpěv ve vícehlase se zaměřením na lidovou hudbu, a cappella zpěv a improvizaci. Vítán je kdokoliv, kdo má potřebu a chuť zpívat.

VÍCEHLAS jsem si vlastně vymyslela pro sebe, protože něco takového mi zkrátka chybělo - možnost zazpívat si ve vícehlase jen tak pro radost - v čase a prostoru vyhrazeném jen zpěvu (nikoliv u táboráku či v hospodě), zpívat zajímavé vícehlasé skladby a především lidové písně z různých koutů světa, zkoušet hudbu společně tvořit na místě a improvizovat a hlavně zažívat ničím nerušenou rozkoš z momentů, kdy se hlasy propojí v harmonii. Mám velkou radost, že můj koncept nehodnotící a k ničemu nezavazující "zpívárny" oslovuje čím dál víc lidí a propojuje lidi z nejrůznějších prostředí, ze všech generací, amatéry s profíky atd.

Představu o atmosféře VÍCEHLASU si můžete udělat z nahrávek na YouTube kanálu VÍCEHLASU: https://www.youtube.com/channel/VICEHLAS

Smyslem zpívání v mém pojetí není cizelovat několik skladeb k dokonalosti. Hlavním cílem je zažít a užít si radost ze souznění hlasů a společného muzicírování a zároveň objevovat a rozvíjet svůj tvůrčí potenciál.

Nečekejte ode mě hudební nauku, výuku správné pěvecké techniky, promyšlenou práci s tělem ani duchovní ponory.

To, co mi jde a co mě ohromně baví, je splétání hlasů a rytmů při vytváření vícehlasých melodií. Zajímá mě hlavně lidová hudba, zejména pak slovanský folklór. Miluju poctivě, s prožitkem zazpívanou lidovou píseň a hodně mě baví také vokální improvizace a práce s looperem.

Jednou měsíčně pořádám na plzeňské Zastávce pod názvem Kruhové písně a improvizace otevřený zpěvácký kruh, zaměřený na zpěv ve vícehlase a improvizaci. 

Každé setkání začínáme protažením a uvolněním těla a krátkým rozezpíváním. Program tvoří především lidové písně z různých koutů světa, dále zajímavé vícehlasé a cappellové skladby, kánony, quodlibet a rytmicko – melodické hříčky s prvky body percussion, vokálně - instrumentální improvizace a pohybové hry. Můžete sami přinášet svoje hudební nápady a hned si je vyzkoušet, bez obav z hodnocení. Kdokoliv z účastníků má možnost vyzkoušet rozeznít hlasy přítomných zpěváků ve vlastní kruhové písni.

Mezi mé inspirační zdroje patří:
Marcela Kyptová, Tereza Macková, Silva Morasten, Ridina Ahmed, Hlasohled, Zuzana Vlčinská, Slovenský ľudový umelecký kolektív, Rusnackafajta, Sága krásy, Mirka Novak, Anita Daulne, Zap Mama, Risas de la Tierra – Magdalena Fleitas a další.

Moje mise je:

•    Šíření myšlenky radostného prožitku zpěvu a hudby bez hodnocení a tlaku na výkon.
•    Podpora neškolených zpěváků v návratu ke společnému zpěvu a muzicírování „pro radost“ při nejrůznějších činnostech a příležitostech.
•    Vytváření prostoru pro osobní růst, rozvoj kreativity a spontaneity prostřednictvím improvizovaného zpěvu, muzicírování, tance a pohybu.
•    Popularizace lidové hudby.
•    Podpora komunitních hudebních akcí.
•    Propojování lidí z nejrůznějších prostředí prostřednictvím společného zpěvu a muzicírování, bez nároků na hudební zkušenosti a vzdělání.
•    Podpora zpívání a muzicírování rodičů s dětmi, dospělých s dětmi i ostatními dospělými, profesionálů s amatéry etc.
•    Přinášení zpěvu do veřejného prostoru - na neobvyklých místech, v nečekaných souvislostech (flash mob, site specific art, busking etc.).

Naplňování těchto myšlenek je předmětem činnosti spolku VÍCEHLAS, z.s., založeného 1. září 2019. Viz: https://www.vicehlas.cz/p/vicehlas.html

Absolvovala jsem např:

 • Letní týdenní dílna afrických rytmů a polyfonií - Anita DAULNE (Kongo/Belgie) zpěv a Tomáš KERLE (ČR) - rytmická cvičení (www.hlasohled.cz, Slavonice, srpen 2019)
 • workshop jazzové interpretace s Mirkou Novak (Plzeň, 30. 3. 2019)
 • workshop Smyčkování a práce s loopstationem s Ridinou Ahmedovou (Prusiny, 24. 11. 2018)
 • víkendový workshop Tradiční bulharské vícehlasy s Dessislavou Stefanovou, zakladatelkou a vedoucí London Bulgarian Choir (www.hlasohled.cz, Praha, září 2018)
 • týdenní Letní dílnu kruhových písní s Manu Domergue a Igorem Hnydynem (www.hlasohled.cz, Slavonice, srpen 2018)
 • workshop s brumlistou Petrem Jasinčukem (www.brumle.cz, Plzeň, duben 2018)
 • Hlas jako zvučící vztah - hlasový workshop s Ridinou Ahmed (Plzeň, září 2017)
 • workshop "Objev svůj hlas!" s Mirkou Novak (Prusiny, září 2017)
 • projekt Zpěvomat s Petrem Vášou (www.hlasohled.cz, Praha, květen 2017)
 • třídenní workshop gospelového zpěvu pod vedením Davida Daniela z Londýna a Gabi Gasior z Polska v rámci 9. ročníku charitativního koncertu Gospel (až) na dřeň (Plzeň, duben 2017)
 • Zpívejme společně aneb sbor trochu jinak - workshop Mirky Novak (Plzeň, leden 2017)
 • čtyřdenní workshop s Yellow Sisters (Buchov, leden 2017)
 • Zpívejme společně aneb sbor trochu jinak - workshop Mirky Novak (Plzeň, listopad 2016)

Podrobnosti o akcích, které pořádám, najdete v příspěvcích na tomto blogu.

PŘIJĎTE SI ZAZPÍVAT I VY! TĚŠÍM SE NA VÁS!

Naďa

Kontakty:

Naděžda Hošťálková
MT + WhatsApp: +420 775 313 003
YouTube kanál 

VÍCEHLAS, z.s.
Sídlo: Nerudova 826, 334 01 Přeštice
Identifikační číslo: 08532249
Číslo účtu: 2701712499 / 2010
Zápis ve spolkovém rejstříku: https://or.justice.cz/rejstrik-vicehlas

Komentáře